Dawno temu, na terenach dzisiejszej Polski mieszkały plemiona słowiańskie.

Do dzisiaj nie jesteśmy całkiem pewni skąd się tutaj wzięły.

Niektórzy uważają, że Słowianie od pradawnych czasów zamieszkiwali Środkową Europę. Inni mówią, że przybyli z Europy Wschodniej. Pewnie nigdy nie dowiemy się jak było naprawdę. Wiemy natomiast, że stworzyli wspaniałą kulturę, a ich mitologia fascynuje po dziś dzień.

Mitologia? A co to takiego?

Mitologia to zbiór opowieści –mitów– o bóstwach i nadprzyrodzonych istotach takich jak smoki, Rusałki, fauny, syreny, a nawet krasnoludki.

Dawno, dawno temu, w starożytności, ludzie opowiadali sobie niesamowite historie. Takie opowieści powstawały w starożytnej Grecji, Egipcie, Polsce, Norwegii, a także w wielu innych, odległych zakątkach świata.

Postaram się odpowiedzieć Ci najpiękniejsze i najciekawsze słowiańskie mity, które znam. Zaznaczam jednak, że wszystkie te opowieści są moją luźną interpretacją mitów, które znalazłam w książkach, pismach i na stronach. 

Mam nadzieję, że dzięki nim spojrzysz na otaczający cię świat z jeszcze większym zainteresowaniem i zachwytem!

MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA DLA DZIECI

Mitologia Słowiańska: Stworzenie świata

To opowieść o powstaniu naszego świata, inspirowana wierzeniami starożytnych Słowian. Już setki lat temu ludzie na całym świecie zastanawiali się, jak powstało życie, otaczający ich świat, rośliny, zwierzęta, lądy i wody. Pomysłów było bardzo wiele! W ten sposób, pojawiły się przepiękne mity o stworzeniu świata. Takie mity mieli także dawni Słowianie.

W Bajkowej Szkole pojawią się już wkrótce następujące tematy z zakresu Mitologii Słowiańskiej:

 • Powstanie Człowieka
 • Drzewo Życia
 • Świętowit
 • Swaróg
 • Swarożyc
 • Trojan
 • Trzygłów
 • Weles
 • Mokosz
 • Baba Jaga
 • Junak
 • Kwiat Paproci
 • Nawie
 • Stawr i Gawr
 • Żmij
 • Cioty
 • Obiata
 • Wilkołak
 • Żerca
 • Żertwa
 • Wiedźma
 • Płanetnik i Zduchacz
 • Czarnobóg
 • Dadźbóg
 • Marzanna
 • Radogost
 • Podaga
 • Perun
 • Jaryło
 • Chors
 • Jarowit
 • Marzanna
 • Siwa
 • Strzybóg
 • Perpełut
 • Rod
 • Simargł (Siem i Rgieł)
 • Perperuna
 • Porewit
 • Porenut
 • Rugiewit
 • Turupit

Materiały będą pojawiały się stosunkowo regularnie, ale dla własnej wygody, przypnij stronę na Pintreście lub zacznij obserwować ją na Facebooku lub Instagramie!

ZapiszZapisz

Autorka

Pin It