Jak powstały i kim są Ciekawskie Baranki?

Baranek z melonikiem
Baranek z Melonikiem

Ciekawskie Baranki to bohaterowie naszych ulubionych bajek.

Bywają takie wieczory, gdy przekonanie dwulatka do spania graniczy z cudem. Po dwóch godzinach czytania, śpiewania kołysanek i lulania, stosowania najpopularniejszych technik rodem z mądrych książek, powoli kończą się pomysły. Opowiadasz bajkę, kolejny raz czytasz ulubioną książeczkę, nucisz jedną, drugą, trzecią piosenkę… a Bąbel nie ma najmniejszej ochoty na sen. Też tak czasem mieliśmy. Do czasu, gdy pojawiły się Baranki.

Mój synek nie miał jeszcze trzech lat, gdy usłyszał od kogoś znajomego, że powinien liczyć owce przed snem. Nie za bardzo to do niego przemawiało i poprosił, żebym mu wytłumaczyła o co chodzi. Próbowałam, ale z bardzo mizernym skutkiem.

„Jeden baranek, dwa baranki, trzy baranki…”

„I co one robią?”, chciało wiedzieć moje dziecko.

„Śpią” – odpowiedziałam stanowczo.

„Nie, chodzi mi o to, gdzie one pracują?”

Baranek Drwal

Aha…

…i tak się zaczęło.

Tak powstały pierwsze opowiadania o barankach i ich przygodach.

Mój synek pokochał te historie i codziennie przed zaśnięciem domagał się przynajmniej dwóch. Ale to nie wszystko. „Ciekawskie Baranki”, bo tak nazwaliśmy tą zwariowaną rodzinkę, stały się ważnymi elementami naszego świata. Pomagały w codziennych zmaganiach (Co zrobiłyby baranki w tej sytuacji? Czy baranki by coś takiego jadły? A co powiedziałyby na to baranki?) i w nauce (ich przygody często zawierają elementy edukacyjne).

Rodzina Ciekawskich Baranków powiększa się

Niektóre baranki są prawdziwymi superbohaterami, zwłaszcza Baranek Policjant, Baranek Strażak, Baranek Kapitan, a przede wszystkim nasz ulubieniec – Baranek Drwal.

Inne, często wpadają w tarapaty – Jak Gapcio albo Łobuziak.

Baranki mają wielkie marzenia (jak Baranek Tancerz), i dojrzewają dzięki swoim przygodom (Jak Baranek Cukier). Z czasem przyszło mi wymyślać coraz to nowsze postacie.

Ich świat jest wypełniony magią, mają potężnych przyjaciół (jak Czarodziej Koziołek, Czarownica Biedronka, Tęczowy Smok, Włochaty Troll, Ojciec Czas, Zielona Wiedźma ) i niebezpiecznych przeciwników (jak Cwany Wilk).

Baranki mieszkają w Bajkowym Lesie, krainie, która graniczy z wieloma cudownymi miejscami i magicznymi królestwami i znajduje się w Wymyślonym Świecie.

Baranek Gapciuś

Ciekawskie Baranki codziennie uczą się czegoś nowego

Zaczęłam wykorzystywać Ciekawskie Baranki nie tylko w bajkach i opowieściach, ale też ucząc moje dziecko o wszechświecie, naszej planecie, innych państwach, kulturach, historii, geografii, biologii, zdrowiu, sporcie, ale też o uczuciach i relacjach.

Baranki sprawdzają się wspaniale.
Mam nadzieję, że Twoje dziecko też pokocha te postacie i ich przygody!

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Autorka

Pin It